poniedziałek, 19 października 2015

Warstwy pamięci - wystawa ilustracji i grafik

Bardzo długo na blogu nic się nie działo, ale szykuję spore zmiany i będę zamieszczać posty systematycznie. Dziś krótka notka z wydarzenia, z którego jestem bardzo dumna. Praca nad wystawą Warstwy pamięci trwała długo. Zbieranie materiałów przez panią kurator od rodziny byłych mieszkańców Dworu w Stryszowie było nie lada wyzwaniem. Każde nowe zdjęcie jakie pojawiało się w mojej skrzynce mailowej było niezwykłe, dlatego bardzo się cieszę, że efekt spodobał się rodzinie i gościom wydarzenia.


Wystawa prezentuje ponad 30 fotografii dawnych mieszkańców Dworu w Stryszowie, począwszy od Juliana Gorczyńskiego, właściciela majątku stryszowskiego w XIX wieku, a kończąc na jego prawnukach i prawnuczkach. Wszystkie fotografie pochodzą z archiwum domowego pana Jerzego Meresa, wnuka Anny z Łubieńskich i Kazimierza Skrochowskich – jednych z ostatnich mieszkańców Dworu.
Fotografie zebrane na wystawie pokazują bogatą historię rodzin zamieszkujących mury Dworu stryszowskiego, silnie związaną z losami tego terenu oraz historią Polski – z rozwojem kolei, odzyskaniem niepodległości, II wojną światową, wkładem w rozwój polskiej nauki.
Dzięki pracy ilustratorki, Magdy Żmijowskiej, doktorantki Wydziału Sztuki UP w Krakowie, stare fotografie zyskały nowy wymiar i znaczenie. Wykorzystując takie techniki jak kolaż i grafiki cyfrowe artystka ożywiła pamięć o ludziach tak nierozerwalnie związanych ze Stryszowem. Prezentowane fotografie przedstawiają autorską wizję przeszłości widzianą oczami artystki. Zachwycają intensywnością kolorów, rozmaitością barw i odcieni.

Pamięć jest jedną z najważniejszych składowych ludzkiej egzystencji. Przechowuje emocje, spaja duchowość, pozwala na określenie własnej tożsamości, pomaga zachować tradycję, wspomnienie o tym co było, jest nieodłącznym fragmentem nas samych. Pamięć miejsc, ludzi i wydarzeń przypomina nam o tym kim byliśmy i uświadamia kim będziemy.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz